V súčasnosti sú zväčšené nosné mandle problém, ktorý rieši u svojich detí mnoho rodičov. Z medicínskeho hľadiska je nosná mandľa je vlastne zhluk lymfatického tkaniva, ktoré má v skorom detstve významnú imunitnú funkciu. Chráni dieťa pred útokmi baktérií a vírusov, ktoré sa z vonkajšieho prostredia dostávajú do organizmu pri dýchaní a prehĺtaní. Taktiež produkuje protilátky, ktoré bojujú proti infekciám v tele. Túto dôležitú úlohu spĺňa najmä do 3. roku života, neskôr sa vyvíjajú aj iné možnosti obrany.

Deti sa už s nosovou mandľou narodia, je však ešte celkom malá. Ako dieťa rastie, tak sa postupne do približne ôsmeho roku veku zväčšuje, potom  sa začne zmenšovať a v období puberty úplne vymizne. K zväčšeniu nosovej mandle podľa lekárov dochádza veľakrát počas akútnej infekcie horných dýchacích ciest, pričom po prekonanej infekcii sa mandľa nevráti do pôvodnej veľkosti ale ostane zväčšená a opakovanými infekciami sa postupne stále zväčšuje až dorastie do veľkosti kedy môže spôsobovať vážnejšie problémy:

  • Dieťa má ťažkosti s dýchaním cez nos, čo sa prejaví tým, že cez deň dýcha cez pootvorené ústa, dýchanie je hlasné a má huhňavú reč. V noci chrápe a niekedy je upchatie nosa zväčšenými mandľami u dieťaťa také závažné, že v noci počas spánku na krátky čas prestáva dýchať čomu hovoríme syndróm spánkového apnoe.
  • Tiež sa môže vyskytnúť škrípanie zubami a nočné pomočovanie. Dieťa s adenoidnými vegetáciami spí nepokojne a ráno sa často budí unavené, ospanlivé, v škole je nepozorné a máva horší prospech.
  • V dôsledku upchatia nosa a nesprávneho dýchania sa v nose hromadia hlieny, ktoré dieťa často krát nevie dobre vyfúkať. Prebytok hlienov potom steká do hltana a dieťa ich prehĺta, čo je príčinou nechutenstva. Časť hlienov môže dokonca zatiecť hlbšie do dýchacích ciest, a tým spôsobiť opakujúce sa zápaly hrtana a priedušiek. Na ich vzniku sa podieľa aj dýchanie cez ústa, pretože sa nemôže uplatniť ochranná funkcia nosovej sliznice pri dýchaní cez nos ako ohrievanie, zvlhčovanie a čistenie vdychovaného vzduchu.
  • K ďalšiemu typu príznakov patria problémy s uškami. Ak je nosná mandľa taká veľká alebo uložená tak, že upcháva vyústenia sluchových trubíc, do stredného ucha sa nemôže dostať vzduch, ten, ktorý tam je, sa vstrebe a potom dochádza k tomu, že v strednom uchu sa začne vytvárať tekutina, ktorá postupne hustne až tak, že sa z nej môže stať až glej. To sa následne prejaví tak, že dieťa zle počuje. Prejaví sa to najčastejšie tým, že nahlas rozpráva, dáva si nahlas televízor, alebo sa sťažuje, že má v ušku zaľahnuté, alebo v ňom počuje praskanie alebo žblnkanie.

Problémy s nosnou mandľou sa najčastejšie riešia jej odstránením operáciou, je však veľa rodičov, ktorí operáciu odmietajú a tak hľadajú iné spôsoby ako ju vyliečiť. Zo stretnutí s mnohými mamičkami viem, že u mnohých detí sa naozaj po odstránení mandle opakované infekcie zastavili a deti sú zdravé, poznám ale aj prípady kedy sa celkový stav ešte zhoršil alebo sa pri operácii vyskytli komplikácie. Osobne som za menej invazívny spôsob liečby a to homeopatia určite je.

Z hľadiska homeopatie vždy berieme do úvahy aj iné faktory a okolnosti, ktoré prispievajú k fyzickým ťažkostiam a to je prostredie, v akom dieťa žije, akú má povahu, snažíme sa zistiť dôvody prečo je choré. Z mojich skúseností treba na vyliečenie zväčšenej nosnej mandle konštitučný homeopatický liek hoci sa tradujú aj terapeutiká – Lymphomyosot alebo Agraphis nutans, ktoré v určitých prípadoch môžu pomôcť, ale s nimi som také výsledky ako pri konštitučnej liečbe nevidela. Je preto lepšie spoľahnúť sa na odborníka  a tak predísť sklamaniu z liečby.

Pre  inšpiráciu a povzbudenie sa pozrime na prípady kedy homeopatia naozaj veľmi pomohla.

Dieťa 6 ročné, od narodenia má problémy s dýchaním, v noci chrápe, vynecháva mu dýchanie, býva často  choré,  aj 7-8 krát do roka. Vždy sú to virózy dýchacích ciest.  Keď je choré býva aj zachrípnuté a väčšinou máva vysoké teploty. Celkovo je bledé, má kruhy pod očami, dýcha s otvorenými ústami. Často ho bolieva bruško keď majú v škôlke ako predškoláci robiť niečo čo sa mu zdá ťažké. Je veľmi zodpovedné ale ťažko sa sústredí. Bolievajú ho nohy a päty. Máva veľkú trému. V noci sa veľmi potí. Je citlivé ale zároveň aj výbušné, hlavne keď mu niekto niečo vyčíta. Ako prvý liek dostal Calcareu phosphoricu a po dvoch mesiacoch mama povedala, že sa zmenilo veľa vecí – prestalo často grgať, zmiernilo sa potenie v noci, je kľudnejšie, nereaguje tak prudko, kruhy pod očami sa zmiernili, nebýva už taký bledé, zdá sa jej vnútorne akési silnejšie a odolnejšie, trochu lepšie sa mu dýcha ale zatiaľ stále chrápe. Tu som kvôli ďalším príznakom pridala Tuberculinum a pokračovali sme v zmenenej potencii lieku Calcarea phosphorica. Po ďalšom mesiaci sa mandle výrazne zmenšili, dieťa prestalo chrápať, dýchanie je v poriadku. Vrátila sa mu farba do tváre. Potom som ich nevidela asi rok lebo všetko sa upravilo a celý rok nebolo choré. Keď začalo chodiť do školy znovu sa vrátili bolesti bruška, pocit veľkej zodpovednosti a stresovania sa. Podľa prejavov tej trémy som vybrala Gelsemium, ktoré odstránilo bolesti brucha aj nadmerné prežívanie stresu zo školy. Ale to je už iný príbeh…

Iným prípadom bolo dieťatko, ktoré malo problém s uškami, zle počulo a občas ho uško aj pobolievalo. Na ORL zistili hustý maz, ktorý vyčistili a problémy sa na čas vyriešili, po krátkom čase sa bolesti aj zaľahnutosť znovu zhoršili a lekár zistil, že v ušku je znovu nahromadená tekutina a tiež, že je zväčšená nosná mandľa. Odporučil operačne odstrániť nosnú mandľu a do ušiek dať ventilačné rúrky. Dieťa rozprávalo huhňavým hlasom akoby mala stále plný nos ale nešlo jej nič vyfúkať. Dieťa bolo veselé a hravé, v kolektíve bolo trošku utiahnuté ale keď sa už so všetkými zoznámilo bolo veľmi spoločenské. Nemá rado kritiku a všetky výčitky si veľmi berie k srdcu a cíti sa zranené. Rado kreslí, lozí po preliezkach, hrá sa s hračkami. Potom som sa opýtala na príčinu, čo si rodičia myslia o tom, že je dieťa choré, čo prežívalo v tom období keď sa tie problémy začali. Myslela som na to, že zo psychosomatického hľadiska ak dieťa nepočuje, možno sa v jeho okolí deje niečo čo počuť nechce. A bol to aj tento prípad lebo nakoniec mama priznala, že s manželom mali ťažké obdobie a hoci sa snažili nehádať pred deťmi, nie vždy sa to dalo ustrážiť. Na základe všetkých informácii som najprv odporučila Magnesium muriaticum, ktorý pomohol do veľkej miery a neskôr ešte rastlinný liek z čeľade ľaliovitých, ktorý už liečbu dokončil. O 6 týždňov na kontrolnom vyšetrení bol lekár veľmi spokojný lebo v ušku nenašiel žiadnu tekutinu a sluch bol 100%. Po pár týždňoch mi znovu volala mama, že má pocit akoby sa to vracalo ale po zopakovaní lieku sa problém vyriešil. Rodinná situácia sa tiež upokojila a dieťatko je odvtedy v poriadku.

Podobných prípadov je v homeopatii veľa. Uvediem tu ešte prípad mojej kamarátky, ktorá bola na vyšetrení u kolegyni jej slovami: Dcérka  mala problémy so zväčšenou nosnou mandľou  asi 3 roky. Raz to bolo horšie a raz lepšie, nejaký čas sme dávali homeopatiká Lymphomyosot aj Agraphis nutans a asi dva ďalšie lieky ale bez markantnejšieho výsledku. Časom sa jej to zhoršilo tak, že nepočula dobre na jedno uško, hovorila nahlas, niekedy až kričala, v noci veľmi chrápala a nosila zo školy plné vrecká použitých vreckoviek. Navyše mala v jednom ušku hustú ušnú zátku. Lekár nám vysvetlil, že nemôžeme dlhšie čakať a v prípade, že nedáme nosnú mandľu odstrániť, tak hrozí až trvalé poškodenie sluchu. Lekár navrhoval nosnú mandľu odstrániť čím skôr. Keď som sa ho opýtala na iné možnosti a homeopatiu, povedal, že na to už nie je čas a že do mesiaca musí ísť mandľa preč. Ja som sa predsa len rozhodla skúsiť ešte homeopatiu a na operáciu som ju neobjednala. Homeopatka dcérku vyšetrila a podľa všetkých symptómov a jej osobnosti vybrala homeopatikum  Lac primatum. Dcérka je taká veselá malá opička, aj počas vyšetrenia poskakovala za mnou a robila rôzne “opičky” a grimasy, ktoré som ja nevidela keď som hovorila s homeopatkou, zato ona si to všimla. Liek zahŕňal aj pocit, že je druhá v poradí a že k jej staršej sestre správame inak ako k nej.  V tom čase sa jej tiež sníval veľmi škaredý sen o nejakej príšere, ktorý bol takisto typický pre dané homeopatikum. Liek zabral úžasne. O mesiac sme boli na kontrole na krčnom. Nosná mandľa bola už len mierne zväčšená a lekár konštatoval, že operácia nie je potrebná. Eliška už nesoplila, nechrápala, uši boli “čisté” a ani ušná zátka tam nebola. Ten sen sa jej odvtedy nesníval a tiež prestala so sestrou súperiť o pozornosť. Je oveľa vyrovnanejšia a celkovo zdravá. Len tie milé „šaškoviny“ jej ostali.

Homeopatia je úžasná.