Veľa mamičiek trápi problém s vyprázdňovaním u svojich detí.  Na základe dobrých skúseností ponúkam inšpiráciu ako môžeme pomôcť s homeopatiou. Problém s vyprázdňovaním máva viac príčin.

Jednou je zápcha, ktorá môže vyplývať z celkovej konštitúcie dieťaťa. Vtedy pomôže konštitučný liek, ktorý musí vybrať homeopat.

Ďalšou príčinou môže byť nevhodná strava, ako nedostatok vlákniny, alebo  tekutín. Samozrejme príčin v zlom stravovaní môže byť viac.

Treťou príčinou, s ktorou sa stretávam najčastejšie , je psychický blok. Aj tu je viacero prejavov, alebo príčin.

Niekedy sa dieťa bojí, že ho to bude bolieť po predchádzajúcej zlej skúsenosti a stolicu zadržiava. Problém sa môže zhoršovať a stáva sa, že dieťa sa nevyprázdni aj niekoľko dní. To samozrejme  nie je dobré pre zdravé fungovanie čriev a následne celého organizmu.

Iným prípadom je, keď zápcha, alebo zadržiavanie vznikne okolo veku troch rokov. V tomto období si dieťa viac uvedomuje samé seba, stavia si svoje hranice a buduje si ego. Približne do tohto veku sa  naučí ovládať svoje vylučovanie, stolicu a močenie. Nie je si isté, či sa chce vzdať tejto časti svojho tela a už má moc udržať to v sebe.  Je to čas, kedy sa dieťa učí byť nezávislé, a kedy sa samé učí rozhodovať o tom, čo chce, a čo nechce. S tým súvisí aj to, či bude kakať alebo nie. Budovanie ega, samostatné rozhodovanie a odmietanie niečoho je dobré a prirodzené pre jeho vývoj.  Na to, aby sme mohli interagovať s inými ľuďmi, silné ego potrebujeme. Problém nastáva, ak sa to dostane do extrému a dieťa odmieta uznať biologické potreby a pochody tela a stolicu úmyselne zadržiava. Príčin, prečo sa dostane do tohto extrému, je mnoho, preto výber vhodného homeopatika je záležitosť veľmi individuálna pre každé dieťa.

Uvádzam pár príkladov z praxe na ilustráciu.

Chlapček, 5 rokov. Má problém s kakaním už veľmi dlho. Má nutkanie, ale keď má ísť na wc, strašne kričí, že nechce ísť, lebo ho to bude bolieť. Je schopný sa vyprázdniť len vo vani, aj to s veľkými problémami a dlhým prehováraním. Keď začne cítiť potrebu, tak sa schováva, alebo pobehuje, lebo tým behaním to dokáže zatlačiť naspäť. Tomuto chlapcovi pomohla Nux vomica, bolo ju treba opakovať viac krát, vždy až s odstupom niekoľkých týždňov.

Chlapček, 4 roky. Začalo to pred rokom a pol, keď chodil doma bez plienky, aby sa od nej odučil. Raz mu ušla stolica na koberec a odvtedy bol s vyprázdňovaním boj. Prestal chodiť pravidelne na wc, potom sa to nahromadilo, zrazu ho bolel konečník, vznikol problém. Keď nešiel na veľkú potrebu  aj 5 dní, mama ho posadila na záchod a povzbudzovala ho k vyprázdneniu. On plakal, že nechce a snažil sa ujsť. Prišlo to až tak ďaleko, že mal vyselektované jedlá, po ktorých ho viac nutkalo na stolicu a začal ich odmietať. Začal si pýtať jesť viac suchých vecí. Na toalete sa až triasol od strachu, keď sa mu stolica tlačila von. Keď nešiel na toaletu viac dní, bol unavený, polihoval, stále o tom rozprával a keď cítil nutkanie, hneď začal plakať, že nechce kakať. Potom sa skryl za záves alebo niekde za skriňu, aby ho nenašli a nenútili ísť na wc.

Zdá sa vám ten prípad podobný s tým prvým? Aj mne sa zdal a preto ako prvý liek dostal tiež Nux vomicu. Ale tá nepomohla.

Potom som mu dala Sulfur, potom Graphites, ale problém stále pretrvával. Nakoniec pomohlo Arsenicum na základe doplňujúcich informácii od mamy. Tento prípad ukazuje, že nie je vždy ľahké a jednoznačné nájsť presný liek, ale trpezlivosť býva odmenená úspechom.

Dievčatko, 4 ročné. Má problémy so zápchou a tiež odmieta ísť na toaletu aj keď má nutkanie. Mama o nej hovorí, že je pomalšia vo všetkom, je pohodlná a bacuľatejšia. Je dobrý papkáč a možno je problém aj v strave. To, že odmieta ísť na wc, mama neprisudzuje strachu, ale jej tvrdohlavosti. Tomuto dievčatku pomohla Calcarea carbonica.

Dievčatko, 3 roky. Začala mať zápchu po narodení súrodenca. Plače, že sa bojí ísť kakať, lebo ju to potom bolí. To bolo zvláštne, lebo väčšinou to bolí pri tlačení na stolicu. Toto dieťa dostalo Ignatiu.

Vo všetkých prípadoch homeopatiká pomohli a problémy s vyprázdňovaním sú minulosťou. Homeopatia pomáha odstrániť mentálny blok a navrátiť životnú silu späť do rovnováhy. Výber vhodného homeopatika však patrí do rúk homeopata. Homeopatia je celostná liečba a preto pre každého človeka treba presný liek vybrať individuálne, hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že prejavy sú rovnaké.