Rastové problémy, s ktorými sa stretávam by som rozdelila na dve skupiny:

  1. Rastové bolesti.

Na rastové bolesti máme v homeopatii viac liekov a vždy je najlepšie vybrať liek podľa toho ako sa dieťaťu pri tých bolestiach zmení nálada alebo ako tie bolesti prežíva. Vtedy homeopatický liek pôsobí zázračne rýchlo a bolesti miznú ako mávnutím čarovného prútika. Na ilustráciu uvediem prípad chlapčeka, ktorý sa najprv začal sťažovať na bolesti nôh za kolenami. Bolesti začali večer a ako sa stupňovali,  začal veľmi kričať, kričal od bolesti a hovoril mame aby mu rýchlo dala nejaký liek lebo to už nevydrží ani minútu. Pri bolestiach bol veľmi nepokojný, menil polohy a miesto, nakoniec sa posediačky schúlil do klbka, držal sa za nohy a hojdal sa dopredu a dozadu. Stále za výdatného nariekania. Na základe týchto symptómov sme mu dali Rhus toxicodendron a reakcia na liek bola zázračná.  Hneď ako docmúľal prvú guličku, prestal kričať. Po druhej guličke asi za 10 minút sa prestal hojdať a kľudne si ľahol do postele a po tretej guličke okamžite zaspal a spal až do rána. Bolo to naozaj neuveriteľne rýchle lebo intenzívne bolesti aj intenzívne prežívanie bolesti trvalo asi 3 hodiny. Neskôr sa bolesti znovu objavili asi až po mesiaci a jedna dávka Rhus toxu hneď pri prvých náznakoch všetky bolesti okamžite zastavila. Rastové bolesti sa u neho ešte z času na čas ozvú a vždy, keď si zopakuje tento liek, okamžite ustanú. Rhus tox teda môžete použiť na rastové bolesti, keď dieťa je veľmi nekľudné, mení polohy a miesta a chce, aby ste mu rýchlo niečo dali na zmiernenie tých bolestí.

V prípade, že sa stane opak a dieťa sa pri rastových bolestiach nebude chcieť ani pohnúť, lebo bolesti sa budú zhoršovať najmenším pohybom, v prípade že bude len ležať alebo sedieť v zafixovanej polohe akoby malo tú nohu zlomenú, pomôže mu Bryonia.

Ďalším dobrým liekom a aj najčastejšie používaným liekom na rastové bolesti je Calcarea phosphorica. Túto je dobré používať vo forme bunkových solí a treba ju používať pravidelne v čase zrýchleného rastu a s tým súvisiacich bolestí. Užíva sa väčšinou 2-3 tbl za deň počas týždňa a potom cez víkend treba urobiť prestávku. Tento liek môžete použiť vtedy, keď sa dieťa sťažuje na bolesť, ale tá nie je taká intenzívna ako pri Rhus toxe a nevidíte žiadne iné zmeny v nálade dieťaťa alebo neviete, ktorý iný liek použiť.

Často pomôže aj Phosphorus, ktorý je vhodný pre deti s rastovými bolesťami, ktoré chcú, aby mama bola počas tých bolestí s nimi a nechcú ju pustiť ani na krok od nich. Môžu byť plačlivé a bude im zima. Celkovo sú tieto deti veľmi milé, extrovertné, súcitné a majú radi spoločnosť. Ale majú aj veľa rôznych strachov a sú citlivé na vonkajšie podnety, lebo majú veľkú predstavivosť. Rastú veľmi rýchlo. Sú to deti, ktoré majú „dlhé a tenké“ kosti.

V prípade, že dieťa sa v súvislosti s rastovými bolesťami sťažuje na pocit stuhnutosti nôh alebo povie, že ho za kolenami ťahá akoby sa mu to skracovalo a bolesť mu zmiernia studené obklady, myslite na Guajacum. Mentálne bude trochu spomalené a akoby bolo v svojom svete.

Ak sa bude sťažovať na silné bolesti kostí, hlboko vnútri tak zvážte Eupatorium perfoliatum.

  1. Oneskorený alebo spomalený rast

Tento problém sa tiež dá riešiť pomocou homeopatie a často to môže nahradiť hormonálnu liečbu. Tu je to ale trochu zložitejšie, lebo žiaľ nemáme terapeutiká, ktoré by si mohli rodičia sami naordinovať tak ako tomu je u rastových bolestí. Preto je potrebné vždy navštíviť profesionálneho homeopata. Pomalý rast, ak je zapríčinený nedostatkom rastového hormónu, sa dá pomocou homeopatie zrýchliť alebo skôr upraviť alebo ak chcete podporiť  homeopatickým liekom na podporu hypofýzy (ktorá produkuje rastový hormón) spolu s konštitučným liekom pre dané dieťa.

Ako príklad uvediem prípady dvoch chlapcov. Jeden bol 16 ročný chlapec, ktorý za mnou prišiel kvôli problémom s kolenami a mal tiež sennú nádchu. Popri tom som sa dozvedela, že je najmenší z triedy a dosť ho to trápi. Dostal viac liekov, ktoré mu odstránili bolesti kolien a pomohli so sennou nádchou, ale najdôležitejšie bolo, že do troch mesiacov narástol o tri centimetre a potom postupne rástol tak, že na maturite patril medzi priemernú výšku. Dnes (po 4 rokoch) je tento chlapec najvyšší z rodiny.

Druhým chlapcom bol menší asi 10 ročný chlapec, ktorý bol tiež najmenší z triedy a rástol veľmi pomaly. Lekári zvažovali hormonálnu terapiu. Po homeopatickej liečbe začal tiež rásť a tak je hormonálna záležitosť oddialená a čakáme ako to bude pokračovať.