Alergia – dnes veľmi používané slovo, lebo každý z nás pozná niekoho kto má alergiu. Podľa štatistík  trpí na alergickú nádchu celosvetovo až štvrtina populácie a počet nových prípadov stále narastá. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) alergické ochorenia sú štvrté najčastejšie sa vyskytujúce na svete.

Alergia je prehnaná, neprimeraná reakcia imunitného systému organizmu na látky, s ktorými sa bežne stretávame v našom prostredí, na niečo čo nás neohrozuje, ale telo to tak vníma. Hovoríme „mám alergiu na…“ alebo „som alergický na…“.  Väčšinou potom doplníme rôzne vonkajšie príčiny svojej alergie – pele kvetov, tráv alebo stromov, srsť zvieraťa alebo z našich ťažkostí obviníme roztoče.

Zo psychosomatického hľadiska by sme sa ale mali zamyslieť nad tým, na ktoré situácie alebo na ktorých ľudí v našom živote sme alergickí. Prečo reagujeme prehnane na niečo alebo niekoho kto nás v skutočnosti neohrozuje. Zrazu máme problém rozpoznať priateľa od „nepriateľa“. A tak akosi všetko a všetkých začíname považovať za nepriateľa. Naše telo je ale múdre a tak nás prejavmi alergie upozorňuje, že je najvyšší čas  priniesť do našich vzťahov harmóniu a uvedomiť si, že sami máme možnosť urobiť si z nepriateľa priateľa – svojím postojom, ochotou a láskou.

Ja viem, možno si poviete, že nie vždy je to také jednoduché zmeniť svoj postoj a pohľad na veci a ľudí okolo seba a s tým aj súhlasím. Ak si nevieme pomôcť sami, môže nám pomôcť  homeopatický liek. Homeopatikum, ktoré nám pomôže vnútorne vyrásť a tak vyliečiť aj telo.

Zo skúseností môžem povedať, že liečba alergií je proces. V niektorých prípadoch sa podarí nájsť presný liek na prvý krát a uvidieť doslova zázrak, ale väčšinou je uzdravovanie postupné. Pri liečbe sennej nádchy vždy hľadám konštitučný liek, ktorý vylieči chronicitu a niekedy je k nemu potrebné pridať akútny liek, ktorý pokryje akútne prejavy sennej nádchy.

Uvediem zopár príkladov na inšpiráciu.

Mladá žena vysokoškoláčka prišla so silnou alergiou na všetky pele, ktorú má už od 9 rokov. Alergia sa prejavuje namáhavým pískavým kašľom, ktorý je vyvolaný každým nádychom, svrbí ju nos, oči. Keď si ich poškriabe tak silno slzia, svrbia, pália a núti ju to šúchať si ich ešte viac. Najhoršie je to ráno a ku večeru. Alergické prejavy ju sprevádzajú od apríla do septembra. Na úľavu používa antihistaminiká a kortikoidy. Príčina prečo vyhľadala pomoc homeopata bola, že je veľmi spoločenská a chce chodiť s kamarátmi von, ale kvôli alergii si to musí často odriekať. Podľa týchto znakov a podľa jej životného príbehu som vybrala konštitučný liek Heterotis rotundifolia. Na akútny stav použila pár krát Sabadillu a k tomu si raz za týždeň dávala liek vyrobený z rôznych peľov –Pollens. Stretli sme sa v júni a už po mesiaci povedala, že sa cíti o 80% lepšie. Hovorí, že za ten mesiac už skoro vôbec nekašľala. V septembri povedala, že za celý zvyšok leta od začiatku liečby kýchla možno 3x, pritom si leto veľmi užila, lebo každý deň mohla bez problémov chodiť s kamarátmi von. Jej slová boli: „ Je to úplne inak ako po iné roky, zmenilo sa to o 180°. Symptómy začali ustupovať už po pár dňoch od začiatku homeopatickej liečby, je to úžasné znovu sa cítiť takto v pohode. Toto bolo v roku 2014, odvtedy neužívala kortikoidy ani antihistaminiká, lebo to nebolo potrebné. Minulý rok sa alergia trochu zhoršila a po opakovanom nasadení homeopatík sa to rýchlo znovu upravilo.

Mladý muž prišiel s akútnym problémom kašľa. Popri informáciach o kašli som sa dozvedela, že práve začal chodiť na vysokú školu, v minulosti veľa športoval a teraz má kapelu. Všetko mu ide prirodzene a ľahko, má rád spoločnosť, zaujímajú ho veci medzi nebom a zemou. Jediným problémom, ktorý má v živote, sú zložité vzťahy s otcom, ktorý je k nemu autoritatívny, nesúhlasí s jeho spôsobom života a nikdy ho nepochválil.  Napriek tomu sa mu nejako darilo presadiť si svoj spôsob života aký ho bavil a napĺňal. Vybrala som mu liek Passer domesticus a potom som s ním stratila kontakt. Asi po pol roku som stretla jeho mamu, ktorá mi nadšená rozprávala ako mu liek pomohol nielen s kašľom, ale aj s alergiami na slnko a zvieraciu srsť, o ktorých som ani nevedela. Na slnko bol alergický od detstva a tiež mu veľmi fyzicky vadila prítomnosť psa alebo mačky, lebo hneď kašlal, kýchal a svrbeli ho oči. V súčasnosti  už žije samostatne, má priateľku a psa, ktorý s ním občas spáva v posteli. Má citlivú pokožku, takže neleží na slnku, ale bežný pohyb vonku aj v slnečných dňoch mu už nerobí žiaden problém. Svoje vyliečenie považuje za normálne, nie za zázrak. A vy?

Ďalším prípadom sú dve školáčky, susedky a kamarátky. Jedna z ich mala sennú nádchu asi od 2.triedy a brala na ňu konvenčné lieky. Druhá mala symptómy od 4. triedy a konvenčné lieky ešte nebrala. Symptómy sa im začali prejavovať v rovnakom čase v roku a síce v zime a skoro na jar. Prvý rok, kedy sme začali s homeopatickou liečbou, trvali tie príznaky asi 4 mesiace. Po začatí liečby sa symptómy pomerne rýchlo vytratili. Na ďalší rok prejavy sennej nádchy trvali s pomocou homeopatík už len asi tri týždne a o ďalší rok týždeň, dva. Tento rok sa zatiaľ žiadne symptómy neobjavili. U týchto dievčat som podávala len akútne lieky. Dúfam, že budem mať možnosť im pomáhať až do úplného vyliečenia.

Iný mladý muž mal tiež silné prejavy sennej nádchy, jeho rodičia povedali, že už majú pocit, že robia len na vreckovky. Okrem silnej nádchy a upchatého nosa mu často tečie krv z nosa, niekedy aj 3-4x do týždňa. Má problém so spánkom, lebo kvôli upchatému nosu nemôže dýchať a tak sa dobre nevyspí. V minulosti mal aj ekzém. Je to milý nekonfliktný chlapec, má rád počítačové hry a sci fi. Jeho ambíciou je robiť to čo ho baví a byť nezávislý od iných ľudí. Vybrala som mu liek Arctotheca populifolia. Po dvoch mesiacoch používa o polovicu menej vreckoviek, prestala mu tiecť krv z nosa a v noci oveľa lepšie spí, lebo už nemá upchatý nos. Nepoužíva už žiadne kvapky z lekárne, lebo ich nepotrebuje. Subjektívne sa cíti lepšie o 50%. Po ďalších 3 mesiacoch a pridaných liekoch hodnotí celkový stav o 70% lepší, ale ešte stále nie dokonalý. O ďalšie dva mesiace už na kontrolu neprišiel. Svoj stav už nepovažuje za taký vážny, aby sa s ním musel zaoberať.

Ešte jedným zaujímavým prípadom je príbeh mladej ženy, ktorá prvý krát prišla kvôli problémom s bradavicami. Potom mala ešte rôzne akútne ťažkosti a vedela som tiež, že od detstva má aj celiakiu a sennú nádchu, ale to nechcela liečiť homeopatiou. Aká bola prekvapená, keď po viacerých homeopatikách sa vyliečili nielen ťažkosti, ktoré liečiť chcela, ale takmer vymizli aj príznaky sennej nádchy. Vyliečenie sennej nádchy sme považovali „za vedľajší účinok“ podaných homeopatík. Je to tiež už pár rokov odkedy sa lieči homeopatiou a odvtedy nepotrebovala ani antihistaminiká ani kortikoidy.

Na záver príbeh teraz už kamarátky jej slovami:

Alergické kýchačky som mávala už od cca 38 roku, ale bolo to iba občas v lete, dalo sa s tým žiť….. až do zimy 2013 (42 r.) a pamätám si presný dátum 8.11. 2013, kedy som začala kýchať a sopliť a trvalo to cca 2 týždne. Prechladnutie? Tak som to brala. nasadila  vitamín C 1000 s postupným uvoľňovaním, pila litre Zeleného čaju a nejako to prešlo. No  o dva týždne znova. Googlim ako divá, čo to je? Alergia. Ale na čo? Vyhodila som perie zo spálne, vydrhla chladničku (plesne), začala nosiť čiapku, šál a rukavice (alergia na zimu). Pridala Pestrecový olej, Cviklovú šťavu a zase úľava, ale iba na chvíľu. V marci 2014 som už začala riadny detox a 7 dní som nejedla, iba pila tekutiny (čaje a šťavy). Ďalších 14 dní čistá zelina a kaše. Super, zhodila som dáke 3 kilečká, ale moja milovaná alergia sa ohlásila pri rozkvitnutí prvých stromov. A tak som v ľahkej depresii navštívila lekáreň a kúpila ľahké antialergikum. Super. Dalo sa mi ako tak existovať, len som bola riadne ospalá, čo je dosť problém pri šoférovaní, kde človek oči potrebuje otvorené :).Stále som sa nevzdávala a pridávala enzýmy, huby na imunitu, všetko malo iba dočasný účinok. Dokonca som si preplachovala dutiny odvarom z fenikla striekačkou.  Až mi kamoška v lete 2016 v máji len tak medzi rečou hovorí, čo neskúsim nejaké homeopatiká. Jej známa mala dobré skúsenosti. Ja odhodlaná na všetky možnosti, bežala som do lekárne a pani lekárnička mi poradila Pollens a aj hneď predala. Doporučila základné dávkovanie 3xdenne 5 globúl…..a zázrak bol na svete. Po dvoch dňoch užívania zmizli soplíky, postupne sa uvoľnili dutiny a odvtedy musím mať Pollens vždy doma. Kvôli tejto skúsenosti  som začala pátrať po kurzoch homeopatie, lebo som sa chcela dozvedieť viac a v mojej milovanej, od roku 2004 poctivo kupovanej Vitalite som ich aj našla. Prihlásila som sa na kurz  do Banskej Bystrice  a odvtedy už fičíme všetci v rodine aj širokom-ďalekom okolí na HOMEOPATII.