Na začiatok  si zopakujme čo je vlastne chrípka a ako sa prejavuje. Chrípka je vírusové ochorenie a preto nám na ňu NIKDY nepomôžu antibiotiká. Je to však aj ochorenie, z ktorého sa nevieme dostať niekedy aj niekoľko týždňov. Medzi najdôležitejšie prejavy patrí:

  • Horúčka, väčšinou príde náhle a je vysoká
  • Bolesti hlavy, svalov, kĺbov, často máme pocit akoby nás prešiel parný valec
  • Bolesti hrdla, ktorú sú rôzne intenzívne a na ktoré môžu lokálne pomôcť napr. Priessnitzove obklady(mokrá vreckovka a cez ňu suchá šatka).
  • Nádcha
  • Kašeľ

Ako teda chrípku liečiť? V prvom rade choďte do postele a oddychujte. A potom zozbierajme vaše špecifické symptómy, ktoré nás privedú k presnému lieku. Uvediem pár príkladov najčastejšie používaných homeopatík na chrípku a podobné virózy.

U mňa je najčastejšie používaný liek na chrípku Gelsemium. Gelsemium spoľahlivo vylieči človeka, ktorý má popri všeobecných symptómoch chrípky tieto špecifiká: je veľmi vyčerpaný, ospalý  ale nedá sa mu spať. Má pocit, že viečka sú ťažké a tak ich má napoly privreté. Nie je smädný. Nohy sú ťažké a cíti takú slabosť, že ak potrebuje niekam prejsť, pridržiava sa steny. Má odpor k akémukoľvek pohybu, všetko ho vyčerpáva, aj rozprávanie. Povie, že nič nevládze, ani mentálne (teda rozmýšľať) ani fyzicky. Tiež sa môže objaviť dvojité videnie. U tohto lieku sú teda kľúčové symptómy – strašná slabosť a ťažké viečka.

Volala mi raz mama jedného chlapca, ktorý už týždeň ležal v posteli s príznakmi chrípky, bol úplne nevládny a cítil sa veľmi zle. Vybrali aj antibiotiká, ktoré vôbec nepomohli. Potom si spomenuli na homeopatiu. Na druhý deň po Gelsemiu sa cítil o 50% lepšie, vstal už z postele, chcel sa najesť a na tretí deň sa už začal baliť a večer odišiel na internát a do školy. Zaujímavé bolo, že jeho kamarát bol chorý ešte o pár dní dlhšie a po Gelsemiu sa tiež do troch dní cítil úplne fit.

Ďalší prípad bol prípad staršej pani, ktorá sa z chrípky nevedela pozbierať už niekoľko týždňov. Tiež vybrala niekoľko antibiotík, ktoré nepomáhali. Cítila sa veľmi slabá a stále mala všetky príznaky chrípky aj keď už neboli také silné. Pýtala som sa jej na stav keď chrípka začala a zistila som, že jej príznaky sedia na Gelsemium. Táto pani sa cítila o 50% lepšie po troch dňoch a celkom dobre asi do dvoch týždňov.

Iným prípadom bol prípad chlapčeka, ktorý mal vysokú horúčku, príznaky chrípky a mama bola vystrašená z toho, že sa sťažoval že vidí všetko dvojmo. Gelsemium mu veľmi rýchlo pomohlo.

Gelsemium je výborný liek aj na stav, keď sa cítim slabý od chrípky.

Ďalším dobrým liekom na chrípku je Arsenicum album. Človek, ktorý potrebuje tento liek je bledý, vyčerpaný, ju mu zima, nie je smädný a keď mu ponúknete piť, odpije vždy len dúšok a potom už nechce. Ak sa predsa trochu napije, tak mu je lepšie po teplých nápojoch. Je úzkostný ohľadom svojho stavu, môže sa pýtať, či z tej choroby nezomrie alebo sa veľmi strachuje o svoje zdravie. A potom bude vás alebo doktora prosiť, aby ste mu rýchlo pomohli. To je u neho kľúčové, kvôli úzkosti o zdravie sa chce uzdraviť rýchlo. Okrem toho nebude kľudne ležať v posteli, ale bude nepokojný a bude stále hľadať a nenachádzať  vhodnú polohu, takže sa bude stále prehadzovať. Z fyzických symptómov u neho môže byť aj vracanie alebo hnačka. Áno, tušíte správne, Arsenicum je liek číslo 1 na črevnú chrípku.  Takže kľúčové u Arsenica sú nepokoj, úzkosť o zdravie a to, že sa chce rýchlo uzdraviť.

Bryonia  je dobrým liekom ak chrípka začína náhlymi bolesťami hlavy, pri ktorých sa nemôže ani pohnúť, najmenší pohyb, hoci aj očnými viečkami bolesti zhoršuje. Má bolestivý kašeľ, pri ktorom sa sťažuje na pichanie v hrudníku a pri kašli si tlačí na hruď, bojí sa zakašľať, lebo sa bojí tej bolesti, horúčka so zimnicou, bolí hlavne chrbát a nohy, má extrémny smäd a chce veľmi veľa piť, chce len ležať lebo pri každom pohybe má bolesti, je tu tiež pocit suchosti slizníc alebo aj kože. Je podráždený, nechce odpovedať, chce byť sám, symptómy môžu byť vyvolané finančným stresom.

Volala mi raz kamarátka, že syn má už pár dní asi chrípku, lebo má vysoké teploty, je veľmi slabý a najradšej leží len v jednej polohe, lebo pri najmenšom pohybe ho všetko bolí. Kvôli slabosti dávali Gelsemium, ale v tomto prípade nenastala taká zmena akú po dobrom lieku očakávame. Hlavným symptómom, prečo sme potom vybrali Bryoniu bolo, že pri kašli ho pichá na hrudníku, musí si ho pridržiavať a povedal, že sa bojí aj nadýchnuť, aby ho to nebolelo. To je pre Bryoniu kľúčové- najmenší pohyb, dokonca aj nádych, spôsobuje bolesti. Po Bryonii choroba skončila, tak ako to už v takýchto akútnych prípadoch s dobrým liekom býva, do troch dní.

Eupatorium perfoliatum – horúčky začínajú zimnicou, pri ktorej sa trasie ako osika, bolí ju chrbát a má bolesti v kostiach, sťažuje sa, že ju bolia kosti akoby bolo polámané (nie svaly ako u Gelsemia), má bolestivý kašeľ, pri ktorom bolí hrudník, pri spánku chrápe, keď sa spotí, tak sa všetky bolesti okrem hlavy zlepšia, chce studené nápoje alebo zmrzlinu, ale je jej po nich zima, cíti beznádej a narieka kvôli bolestiam. Tento liek predpíšeme v prípade, že pri chrípke bolia KOSTI, nie svaly.

Spomeniem ešte Nux vomica, ktorá vám spoľahlivo pomôže v prípade, že prejavy chrípky sa veľmi podobajú na stav „po opici“. Bolí vás hlava, je vám zima, ste smädný, žalúdok máte ako na vode, je vám zle, ale nedá sa vám vracať. Chcete oddychovať a ste podráždený na celé okolie, ktoré ruší váš pokoj. Najhorší je hluk, ktorý robia deti alebo susedia a tiež ak sa vás niekto niečo pýta. Pacient Nux vomica sa hnevá keď sa ho niečo pýtajú, keď ho vyrušujú, hnevá sa na hluk a svetlo a tiež na seba za to, že ochorel.

A ako je to s Oscilococcinom? Naozaj funguje ako prevencia proti chrípke? Funguje. ALE! Iba v prípade, že sa v období chrípky dostanete do obrazu Osciloccocina: máte úzkosť o zdravie, bojíte sa že dostanete chrípku, máte fixné myšlienky a strach zo špiny, z infekcií a zo zašpinenia sa, musíte si často umývať ruky, bojíte sa niekomu podať ruku zo strachu z nákazy a špiny. A potom ak chrípku predsa len dostanete, tak ste bledý, máte zimnicu, upchatý nos, kýchate, z nosa vám najprv tečie a potom sa hlieny zmenia na hnisavé, bolesti sú v prínosových dutinách, hlas je nosový, máte suchý bolestivý kašeľ, ktorý sa zhoršuje mliekom, vajciami, zlepšuje sa teplom a pokojom.

Iným dostupným liekom v lekárni je ešte zložený prípravok Paragrippe, ktorý tiež môže pomôcť pri nešpecifických príznakoch chrípky alebo virózy, ak stav nie je taký intenzívny ako napr. pri Gelsemiu.

Liekov na virózy je samozrejme viac, ak nenájdete svoje príznaky tu, kontaktujte homeopta, ktorý vám pomôže dostať sa rýchlo späť do rovnováhy. Viacerí homeopati robia aj telefonické konzultácie a majú dobré výsledky.

  • Uvedené informácie nenahrádzajú zdravotnú starostlivosť.