Na boreliózu sa môžeme pozrieť s viacerých uhlov.

Z energetického hľadiska vzniká zo stresu, ktorý spôsobí nerovnováhu životnej  sily, následkom čoho organizmus  začne produkovať symptómy, ktorými sa túto nerovnováhu pokúša obnoviť.

Na ďalšie objasňovanie príčin si vypožičiam slová Valerija Sineľnikova z knižky ´Vnútorné príčiny chorôb´  zo state o infekčných chorobách:

„ Podľa mňa si ľudia nevytvárajú len choroby, ale aj choroboplodné mikroorganizmy. Vytvoria ich z vákua, čistej energie a používajú pritom silu vlastných myšlienok. Jedine myšlienky môžu byť zhubné a choroboplodné. Zápal v organizme znamená pálčivé pocity. Môže ich spôsobiť veľký strach, hnev, bolesť, krivda, túžba po pomste… A infekcia? Samotné baktérie a vírusy nie sú nebezpečné, sú súčasťou okolitého prostredia, prírody a majú svoju dôležitú funkciu. V črevách napríklad pomáhajú tráveniu. Mikroorganizmy sami o sebe nie sú agresívne, ak sa však dostanú do agresívneho prostredia, začnú byť toxické. ´v znečistenej pôde rastie burina.´ Alebo, ako povedal známy mikrobiológ Loius Pasteur: ´mikróby nie sú nič, pôda je všetko.´  A pôdu pripravujeme vlastnými myšlienkami, dobrými ju hnojíme a zlými znečisťujeme. Proti mikróbom netreba bojovať, treba sa s nimi spriateliť. Každé zápalové ochorenie vám naznačuje, že sa toho vo vašom živote toho deje naraz priveľa. Nakopili sa vo vás alebo vašom živote rôzne konflikty, stres, únava. V takom prípade je pozitívnou funkciou choroby vyhnúť sa povinnostiach, oddýchnuť si, stiahnuť sa do seba a usporiadať si myšlienky. Vtedy si ja osobne vždy položím otázku: Potrebujem túto chorobu? Čo dobré mi teraz môže choroba ponúknuť? Potrebujem týždeň preležať v posteli a chrániť sa tak pred nevyriešenými problémami? Nie, odpoviem si, nepotrebujem. Dokážem vyriešiť akýkoľvek problém vo svojom živote, pretože si život vytváram sám, čiže v akejkoľvek situácii  nájdem to najlepšie východisko. Ak mám nevyriešený problém vynaložím celú svoju energiu na jeho vyriešenie, dôverujem sebe aj vesmíru. Preto som pokojný a choroba ma obíde. Môj imunitný systém pracuje bezchybne. Rozhodol som sa byť zdravý a tešiť sa zo života. Je to moja voľba.“

Z medicínskeho a hmotného hľadiska spôsobujú túto infekciu spirochéty s názvom Borrelia burgdorferi, ktoré žijú najmä paraziticky.  Na človeka sa prenášajú infikovaným kliešťom. Lymská borelióza sa prejavuje u človeka ako multisystémové zápalové ochorenie. Najčastejšie si najprv všimneme nebolestivý červený erytém (vo forme červeno  orámovaného kruhu), ktorý môže neskôr migrovať po rôznych častiach  tela. Súčasne môžu byť prítomné bolesti hlavy, svalov, zvýšená teplota a únava, zväčšenie regionálnych lymfatických uzlín. V druhej fáze po niekoľkých dňoch až týždňoch sa môžu objaviť migrujúce bolesti svalov, šliach, kĺbov. Opakované, krátko trvajúce opuchy jedného alebo viacerých veľkých kĺbov môžu prerásť do chronickej artritídy. Artritída postihuje najčastejšie kolenné, menej ostatné kĺby. Môžu sa objaviť poruchy srdcového rytmu, myokarditída alebo pankarditída. U niektorých ľudí sa môžu objaviť neurologické problémy ako aseptická meningitída, radikuloneuritída s alebo bez parézy tvárového nervu alebo iných kraniálnych nervov. Môže sa vyvinúť očná forma lymskej boreliózy s počiatočnými príznakmi typickými pre zápal spojiviek, v anamnéze je prítomná fotofóbia. V ďalšej chronickej fáze môžeme vidieť symptómy poškodenia rôznych orgánov, napríklad mozgu, nervového systému, očí, kĺbov a srdca.

Dúfam, že ste si všimli, že všetky tieto prejavy sa môžu objaviť, čo logicky znamená, že sa aj nemusia prejaviť. 

A ako to je s boreliózou z pohľadu homeopatie? Keďže homeopatia je celostná liečba, pri výbere presného homeopatika zisťujeme presné fyzické symptómy ochorenia (pričom u každého človeka s rovnakou diagnózou môžu byť iné) a tiež emocionálny stav počas ochorenia a stres, ktorý predchádzal ochoreniu.

Pri zmierňovaní, alebo odstraňovaní symptómov, alebo prejavov ochorenia používame v homeopatii viac postupov. Keďže každý prípad je jedinečný, na určenie presného homeopatika je potrebná konzultácia s homeopatom.

Pre krátku inšpiráciu uvediem zopár príkladov.

1.Dievča, 9 rokov. Jedného dňa v roku 2017 mala teplotu a v noci jej ochrnula polovica tváre. Tri týždne predtým ju svrbelo miesto za uchom a mala tam červený fľak. Ráno išli k doktorke a tá povedala, že to má asi Bellovu obrnu a že sa to stalo asi z prievanu a je treba ďalšie vyšetrenia. Následne sa pridružili bolesti celého tela, mala nepokojné a slabé nohy, bolo jej ich treba stále masírovať, cítila slabosť nôh aj rúk a pri tej paralýze tváre sa jej vôbec nedalo zavrieť oko. Aj pri spánku bolo otvorené. Mama mala podozrenie na boreliózu a preto tak pristúpila aj k liečbe. Keďže na vyšetrenia bolo treba čakať, tak zahájila liečbu alternatívnym spôsobom. Na základe celkového popisu dievčatka, ktoré je veľmi citlivé a jemné a jej fyzických príznakov som vybrala homeopatikum z rastlinnej čeľade Campanulaceae (zvončekovité) – Symphyandra 200CH. K tomu sme pridali  nozódu Borellia 30CH. Ďalej podávali bylinnú tinktúra Borelix zloženú z Harpagophyta a Capsica, dračiu krv a vitamíny B. Zvýšená teplota pretrvávala asi 3 týždne. Okrem týchto opatrení chodili aj na rehabilitácie. Po cca 5 týždňoch sa v odobratej krvi ukázala akútne prekonaná borelióza. Akútna fáza ustúpila do 3 týždňov, do 5 týždňov bolo dievčatko úplne fit bez akýchkoľvek pozostatkov ochrnutia.

Odvtedy je to už 6 rokov a neobjavili sa žiadne príznaky boreliózy.

2. Volala mi pani, s ktorou sme boli v kontakte už dlhšie a riešili sme viac ťažkostí. Tentoraz povedala, že má boreliozový erytém a aj z krvi jej vyšla borelióza. Nemala žiadne fyzické ťažkosti, ale preventívne si chcela dať homeopatiká, ktoré by prípadne predišli rozvinutiu ďalších symptómov. Nasadili sme mesačnú homeopatickú kúru zloženú z homeopatík Ledum 200CH, Borrelia 30CH a Okoubaca komplex. Po 2-3 mesiacoch boli krvné hodnoty ešte stále trochu zvýšené a preto sme ju opakovali. Potom sme spolu hovorili až po roku a vtedy povedala, že boreliózu už nerieši lebo jej je dobre. Krvné hodnoty sú v poriadku.

3. Chlapček cca 2 roky. V roku 2021 mal boreliózový fľak a každý večer asi 5 dní sa objavovali horúčky okolo 38-39° Cez deň bol podráždený a nervózny. Nepil tak často ako zvykol, bol rozpálený s červeňou v tvári, bolo mu horúco, v noci sa odkopával. Podľa celkového stavu som vybrala homeopatikum Lachesis 30CH. Večer dostal 3 dávky lieku a potom zaspal. Do hodiny teplota klesla, normálne spal a aj cez deň bolo vidieť, že je viac vo svojej koži, že je uvoľnenejší. Vyzeralo to ako zázrak. Fľak mizol postupne v priebehu mesiaca, ale iné fyzické ťažkosti sa neobjavili. Odvtedy s boreliózou a jej prejavmi nebol problém. Dokonca aj keď robili kontrolné odbery, tak ich mal negatívne.

4. V lete 2022 ma navštívila 20 ročná slečna kvôli borelióze. Povedala, že by ju chcela skúsiť zvládnuť bez antibiotík, lebo už veľa rokov nemusela brať žiadne lieky. A antibiotiká majú vedľajšie účinky. Asi tri týždne mala na nohe fľak, ktorý sa presúval. Inak nemala zatiaľ žiadne príznaky. Prípadným príznakom chcela predísť  kvôli tomu, že mala fyzickú prácu, ktorá ju bavila a chcela v nej pokračovať. Povedala o sebe, že do 15 rokov bývala častejšie chorá, ale potom sa rozhodla zobrať to do vlastných rúk. V 8 rokoch jej zomrela milovaná babička a doteraz sa s tým celkom nevysporiadala. Babička bola jej spriaznená duša, s ktorou sa mohla o všetkom porozprávať. Bola jediný človek, ktorý ju chápal a rozumela jej aj bez slov. V 9 rokoch sa potom rozviedli jej rodičia a mama kvôli dlhom otca musela veľmi veľa pracovať. S mamou má dobrý vzťah, rozprávajú sa o bežných veciach, ale hlbšie rozhovory nevedú. S otcom sa nebaví vôbec, kým sa rodičia nerozviedli tak to bolo super, potom už kvôli jeho hráčskej závislosti nie. Za najhorší zážitok v živote pokladá fakt, že sa nemohla rozlúčiť s babičkou. Nechcela aby zomrela, stále dúfala, že sa vylieči. Povedala, že vtedy zaklapla všetky emócie.

Na základe jej životného príbehu som vybrala rastlinku z rastlinnej čeľade Asterales – Bellis perennis (sedmokrásku). K nej som pridala nozódu Borrelia v rôznych potenciách.

Po pár mesiacoch mi napísala toto: „Ja som začala brať tie homeopatiká, ale keďže som tušila, že to je skôr spojené s tým, že som sa ešte nerozlúčila s babkou, ktorá už bola 13 rokov mŕtva, tak som sa rozhodla, že sa vrátim do tej chvíle kedy zomrela a ja som nemala odvahu vojsť do izby a ísť sa rozlúčiť … Ale teraz som už bola pripravená stlačiť kľučku a rozlúčiť sa a poďakovať za všetko čo pre mňa urobila.

Po 2 mesiacoch som šla na kontrolný odber krvi a už som mala čisté výsledky.“

Z psychosomatického pohľadu, s ktorým pracuje aj homeopatia, borelióza vznikne vtedy keď preberáme prílišnú zodpovednosť za niečo, za čo nám zodpovednosť nepatrí. Súvisí tiež z potláčanými emóciami, hlavne potlačeným hnevom. Na koho alebo na čo sa teda hneváme, alebo na koho alebo na čo sme sa hnevali keď nás pokúsal kliešť? Čo nás hryzie? Kto nám pije krv? Kto nás vyciciava? Alebo z opačnej strany – Komu my pijeme krv? Koho my vyciciavame? To sú otázky, ktoré si pri tomto ochorení môžeme klásť a zároveň musíme byť k sebe úprimní. Ak pochopíme význam druhých ľudí vo svojom živote, učíme sa vnímať ich „nepríjemný“ tréning ako možnosť posunu samého seba. Láska, tolerancia a zhovievavosť, s ktorou pristupujeme k druhým aj k sebe sú liekom na mnohé psychosomatické ochorenia.

Homeopat Vám môže pomôcť svojimi otázkami pri konzultácii nielen presne definovať akútne alebo už chronické symptómy, ale aj nájsť psychické pozadie, ktoré je často kľúčom k celkovému uzdraveniu. Neváhajte sa na mňa obrátiť s prvými príznakmi aj s chronickými bolesťami s podozrením na boreliózu.