Ferrum muriaticum – žena preťažená starostlivosťou

Mám rada jednu jednoduchú vetu ku každému homeopatickému lieku, ktorá nejakým spôsobom vystihuje jeho podstatu alebo mi niečím pripomína symptómy toho lieku. Napríklad Rhus tox si pamätám ako ofúknutého záhradníka, pretože tento liek je určený ľuďom, ktorí prechladnú po spotení – ako záhradník, ktorý pracuje v záhrade, spotí sa a potom k večeru sa ochladí, ofúkne ho studenší vietor alebo sa vyzlečie lebo mu je teplo a na druhý deň ráno je celý stuhnutý, ledva sa postaví z postele ale keď sa už rozhýbe, je mu lepšie. Pulsatila vo mne evokuje uplakanú blondínu, pretože ľudia, ktorí potrebujú tento liek sú počas choroby veľmi plačliví, ľútostiví a potrebujú utešovanie. Carcinosinum a Strontium carbonicum by som prirovnala k Popoluške, pretože je veľmi potlačená a nevie sa prejaviť.  Anacardium je pre mňa anjel s diablom v tele, Sulfur filozof v handrách, Belladonna ľahkovážny smejo a tak by som mohla pokračovať ďalej. Poďme sa ale bližšie pozrieť na Ferrum muriaticum a prečo som ho nazvala žena preťažená starostlivosťou.

Ferrum muriaticum je homeopatický liek vyrobený z chloridu železitého, teda zlúčeniny železa a chlóru.

V homeopatii sa železo spája s témami ako pevnosť, húževnatosť, nevyhnutnosť, povinnosť, ale aj tlak, preťaženie. V skutočnosti je to človek, ktorý je preťažený povinnosťami. Má veľa práce, ktorú jednoducho musí urobiť lebo ju nemá kto iný za neho urobiť. Je to „železný muž alebo železná žena“, ktorí všetko robia a zvládajú veľa práce ale nakoniec ako každý ťažný kôň, aj oni sa vyčerpajú.

Ferrum má pocit, že je pod tlakom a je jedno či ten tlak na neho vytvára šéf alebo rodina alebo si ho vytvára na seba sám.

Chlór alebo muriaticum  má zase tému starostlivosti, tému matky alebo dieťaťa. Tiež sa spája s výživou a pozornosťou.

Ak teda spojíme tieto dve kvality železa  a chlóru, dostaneme esenciu lieku, ktorou je práve preťaženie starostlivosťou o niekoho, najčastejšie o matku alebo deti. Ďalšou témou tohto lieku je, že musím byť silná, aby som sa mohla dobre postarať o deti.

Lepšie možno pochopíme kedy nám tento liek pomôže na tele aj na duši na príkladoch z praxe.

Mladá žena sa sťažuje na dlhotrvajúci kašeľ, zachrípnutie a celkové vyčerpanie. Najprv si dávala homeopatiká podľa špecifických symptómov kašľa ale tie jej pomohli vždy len trochu a na chvíľu. Je to veľmi schopná žena, ktorá má dve malé deti , pričom jedno už chodí do škôlky a druhé je s ňou doma, a ktoré boli v poslednom čase na striedačku často choré. Okrem starostlivosti o choré deti ešte zakladala materské centrum a pomáhala manželovi s vybavovaním rôznych záležitostí pri stavbe domu. Celý deň si nestihne ani na chvíľu sadnúť a hovorí, že je preťažená povinnosťami, ktoré jednoducho nemôže odložiť a musí ich urobiť. Po podaní Ferrum muriaticum sa kašeľ na druhý deň zmiernil a do ďalších dvoch dní úplne ustúpil. Takisto si našla čas na oddych a časom mala viac energie.

Ďalším príkladom je žena v strednom veku, ktorá pracuje ako opatrovateľka. Jej práca je ťažká lebo sa stará o človeka, ktorého treba polohovať a fyzicky mu pomáhať presúvať sa. Tiež mu musí pomáhať pri umývaní a prezliekaní. Musí sa starať o všetko aj ohľadom domácnosti. Hovorí, že má veľa povinností a cíti sa pod tlakom od svojho zamestnávateľa, ktorý je prísny a stále ju kontroluje aby všetko bolo perfektné. Chcela by tú prácu zmeniť ale zatiaľ nevie nájsť nič lepšie a menej fyzicky náročné a tak trpí. Musí to vydržať. Sťažuje sa na bolesti chrbta a bolesti ramien. Ferrum muriaticum jej pomohlo od bolestí, aj keď z času na čas ho musí zopakovať. Zároveň sa už necíti tak pod tlakom hoci  na situácii sa nič nezmenilo.

Nasledujúci príbeh nechám prerozprávať mladú ženu jej  vlastnými slovami: „Už dlhšiu dobu ma bolelo pravé plece. Bolesť vznikla po preťažení pri masírovaní. Riešila som to aj akupunktúrou, ktorá mi pomohla len na chvíľu a aj to len, že ma to bolelo menej a rovnako to bolo aj s masťami. Na seminári sme preberali homeopatikum Ferrum muriaticum, ktoré ma hneď zaujalo tým, že to bolo pravé rameno, už chronická bolesť a aj som sa cítila pod tlakom. Musela som robiť veľa práce a našla som sa aj v spojení starostlivá matka. Hneď po prvom dni užívania bola bolesť menšia a postupne ustúpila. Neskôr ma to začalo bolieť znovu ešte 2 krát, ale to som si hneď dala jednu dávku Ferr-m a bolesť ustúpila. Prešlo už od vtedy približne 4 mesiace a rameno je v poriadku bez bolesti.“

Posledný príbeh tiež porozpráva žena, ktorej liek pomohol: „Som mama troch malých detí (vo veku 7,4,2 roky). Dajú mi zabrať pri každom ochorení, nakoľko sú veľmi citlivé a bývajú často choré. Keďže pri poslednej chorobe prostredného syna sme už nechceli užívať ďalšie  antibiotiká (dva týždne pred touto chorobou bol hospitalizovaný z dôvodu vysokého CRP 113 a liečený intravenóznym podávaním  antibiotík ), tak sme sa rozhodli pre liečbu homeopatikami. Syn mal angínu a ja som sa bála ako to zvládneme.  Bolo to pre mňa veľmi náročné, lebo som bola na nohách deň i noc týždeň  v kuse. Zo začiatku boli moje pocity hrozne. Striedali sa vo mne pocity strachu, úzkosti, obáv či to zvládneme s alternatívnou liečbou bez antibiotík.  Našťastie všetko dobre dopadlo a syn sa z toho akoby rýchlym zázrakom dostal. Ale…následne na to ochorel najmladší syn (ako to už u nás chodí, jeden po druhom). Opäť sa bolo treba postarať o choré dieťa. Ale aj tento syn podobne ako ten starší za z choroby, pre mňa zázračne, dostal do troch dní. Ale pre mňa to boli ďalšie tri dni na nohách vo dne i v noci a veľa starostí.

A potom som strašne z toho ochorela ja. Bolelo ma všetko, cítila som sa hrozne vyčerpaná, nevyspatá a unavená. Ale popri únave som vedela, že musím aj tak vstať a postarať sa o deti. Dlho som rozmýšľala, čo si dám, ako sa idem liečiť lebo každý ďalší deň bol pre mňa horším a horším. Jeden deň ma strašne boleli celé nohy. Akoby som mala veľmi silnú svalovicu, ale aj najmenší dotyk nôh s podložkou či posteľou mi spôsoboval obrovskú bolesť. Bolelo to stále a rovnako bez ohľadu nato či som spala či stála alebo sedela. Kvôli tomu pocitu dobitosti som si dala Arniku. Bolesti na chvíľku ustúpili a neskôr sa zase objavili. Na ďalší deň ma už boleli aj kríže aj nohy. Všetko od pol pása dole. Veľmi to bolelo. Potom ma napadlo, že sa znovu pozriem do svojich poznámok z kurzu Školy rodinnej homeopatie a hneď mi do očí udrelo Ferrum muriaticum, ktoré je na preťaženie starostlivosťou. Tak som si ho nasadila v potencii 30CH. Už po pol hodine mi bolo lepšie a bolesť začala ustupovať. Po ďalšej hodine som dávku opakovala a bolesti už takmer neboli a po treťom zopakovaní som bola celkom bez bolesti. Ďalší deň som si nasadila ešte preventívnu dávku a dala som si liek 3x za deň. Zázračne mi to pomohlo. Odvtedy sa bolesť už viac neobjavila.

Myslím, že je namieste uviesť celkový obraz Ferrum muriaticum pre prípad, že by ste sa v jeho mentálnom obraze našli, ale máte pochybnosti, či pomôže aj na váš fyzický problém.

Myseľ: Priamy a rázny , musí taký byť aby sa vedel postarať o iných. Zle znáša kritiku a protirečenie. Podráždený. Energická matka. „musím všetky tie povinnosti zvládnuť!“ Optimistický, veľa rozpráva. Úzkosť a nerozhodnosť. Nedobrovoľné vzdychanie.

Hlava: neuralgické bolesti hlavy na pravom spánku a na pravej strane tváre

Tvár: červená, návaly červene, bledá tvár s ohraničenými červenými lícami

Hrdlo: zápal mandlí, pálenie v hrdle, bolesti pre prehĺtaní, zachrípnutie

Kašeľ: suchý kašeľ , pichavé bolesti hrudníka alebo bolesti v záhlaví pri kašli, kašeľ ráno s malou alebo hustou expektoráciou, zlepšenie jedením malého množstva jedla, kŕčovitý kašeľ

Žalúdok: vracanie po vajíčkach, ťažkosti s trávením, horké grganie po mastných jedlách

Brucho: zväčšená slezina a bolestivá na tlak, bolesti na ľavej strane v oblasti sleziny v noci

Chute: paradajky, ryby, kyslé

Averzia: vajcia a paradajky, tiež zhoršenie po vajciach, mäso, kyslé

Horné končatiny: bolesti ramenných kĺbov, zhoršené vzpažením, zapažením, reumatické bolesti ramien

Dolné končatiny: náhle kŕče v nohách počas dňa, silné kŕče v lýtkach v noci, slabosť vo všetkých končatinách,

Mužské pohlavné orgány: zväčšená prostata

Ženské pohlavné orgány:  silné krvácanie, bolestivá menštruácia, výtoky, bolesti pri styku

Krv: Anémia, vysoký alebo nízky krvný tlak

Ferrum muriaticum sa dá ľahko pomýliť s liekmi Kalium muriaticum alebo občas aj s Aurum muriaticum.

Kalium muriaticum je zlúčenina draslíka a chlóru. V homeopatii sa draslík spája s povinnosťou, preto hlavnou témou tohto lieku bude povinnosť byť dobrou matkou. Povinnosť postarať  sa o deti alebo povinnosť postarať sa o rodičov. Sú to ľudia, ktorí si ani na sekundu nevedia predstaviť, že by ich chorá mama alebo otec mali byť v domove alebo inom opatrovateľskom zariadení. Majú povinnosť sa o nich postarať a preto to aj robia. O niektorých veciach sa nediskutuje ale jednoducho sa robia. Držia sa pravidiel a to im dáva pocit stability. Na druhej strane ale priveľa pravidiel môže viesť k strate spontánnosti a k strate prejavov lásky a skutočného kontaktu s tým o koho sa staráme. To môže potom viesť k pocitu odcudzenia a rezervovanosti. Povinnosti a starostlivosť sa môžu prejaviť aj tým, že deti musia príliš pomáhať svojim rodičom alebo opakom, keď mama robí všetky práce len aby ušetrila deti.

Fyzické ťažkosti sa u týchto ľudí najčastejšie objavujú na ľavej strane tela, sú zimomraví, majú radi teplo a neznášajú prievan. Prievan môže spôsobiť ischias, sinusitídy, zápaly močového mechúra, kašeľ. Mávajú problémy s nespavosťou, zobúdzajú sa o 3.00 hod. v noci. Tiež môžu mať astmu a bolesti bedrových kĺbov alebo kolien a mnohé ďalšie ťažkosti.

Aurum muriaticum je zlúčenina zlata a chlóru. Zlato je v homeopatii kráľ. Dobrý kráľ, ktorý sa musí postarať o svoj ľud a má pocit veľkej zodpovednosti za všetkých svojich poddaných. Má moc a chce tú moc používať pre dobro ľudí, ktorým vládne. Ale ak sa mu to nedarí, ťarcha zodpovednosti ho doslova gniavi a z toho potom ochorie. V našej spoločnosti už nemáme kráľov ale máme manažérov/manažérky, podnikateľov/podnikateľky, ktorým takisto ako dobrému kráľovi záleží na ľuďoch, za ktorých sú zodpovední a ktorí sú vo firme ich podriadenými.

Ak tento pocit zodpovednosti zlata spojíme s témou starostlivosti, témou matky a detí u chlóru, potom dostaneme tému zodpovednosti v oblasti starostlivosti, alebo tému zodpovednej matky, tému ako skĺbiť zodpovednosť za rodinu s kariérou manažérky, kariéra na úkor materstva a pod.

Tu vidíme, že ak máme pred sebou ženu, ktorá sa stará o svoje deti a aj chorú mamu a popritom aj chodí do práce, môže byť ťažké rozlíšiť, či je preťažená všetkou tou prácou a starostlivosťou (Ferrum muriaticum) alebo si len jednoducho koná svoje povinnosti lebo to treba ale aj tak je z toho vyčerpaná (Kalium muriaticum) alebo to cíti ako priveľkú zodpovednosť (Aurum muriaticum).

Fyzické ťažkosti Aurum muriaticum sa budú prejavovať ako pocit ťažoby, človek môže povedať, že má tlak na hrudi alebo na pleciach, ťažké končatiny, problémy so srdcom alebo pohlavnými orgánmi. Tiež problémy s očami, bolesti hlavy a mnohé ďalšie.

Na záver uvediem ešte jeden príbeh. Žena po päťdesiatke prišla za mnou s viacerými problémami. Celú konverzáciu sme začali tým, že teraz opatruje mamu, predtým 7 rokov opatrovala svokrovcov a predtým pracovala vo fabrike, odkiaľ musela odísť lebo už nevládala. Má problém so štítnou žľazou, na ktorú berie lieky, stále cíti hrču v krku, má menopauzálne návaly, je veľmi vyčerpaná, unavená. Má aj astmu, na ktorú tiež používa spreje ale len jeden dva krát za rok, inak je to pod kontrolou. Okrem toho má sennú nádchu, ktorá je začala len nedávno, tiež  má artrózu a silné bolesti bedrových kĺbov  a kolien. Vlastne ju bolia všetky kĺby ale najviac kolená. Povedala, že nohy ju už nenesú a neposlúchajú. Myslí si, že tie kĺbové problémy a bolesti chrbta súvisia s ťažkou fyzickou prácou vo fabrike a teraz má pocit, že je toho na ňu priveľa a chcela by už žiť trochu iný život. Jej terajší život sa točí len okolo chorej mamy, o ktorú sa musí starať a robí si o ňu veľa starostí lebo jej zdravotný stav sa zhoršuje a hrozí, že bude bezvládna a bude sa treba o ňu starať aj fyzicky, čo už nevládze. U mamy sa tiež objavujú známky demencie a to takisto veľmi ťažko znáša. Nechce ju dať ale do žiadneho domova a tak sa cíti pod tlakom lebo sama nevládze ale pocit zodpovednosti jej zase nedovolí konať inak ako sa o mamu postarať. Zároveň by už chcela žiť svoj vlastný život a robiť niekedy aj to čo ona sama chce a nie len to čo musí. Zaujímajú ju alternatívne terapie, sama sa naučila reflexnú terapiu a chcela by sa viac venovať svojim koníčkom. Tejto pani som postupne dala viac liekov, po ktorých úplne zmizol pocit hrče v krku, stratili sa návaly, zlepšila sa funkcia štítnej žľazy. Najviac však zaúčinkovalo Aurum muriaticum, po ktorom sa postupne zmenšovala bolesť kolien a kĺbov, prestala sa tak cítiť pod tlakom, mala viac energie  a hoci s mamou sú stále veľké problémy lebo jej zdravotný stav sa náhle zhoršil, celú situáciu zvláda oveľa lepšie. So sestrami sa dohodujú o spôsobe  a deľbe pri starostlivosti o mamu, aby to všetko už neostávalo na nej samej. Nie je ešte úplne fit, ale celkovo sa cíti o 70% lepšie ako pred 10 mesiacmi keď sme sa stretli prvý krát.

Ešte krátka poznámka k mame. Samozrejme sme aj jej dávali homeopatiká, po ktorých sa jej prejavy demencie znížili o 80%, začala spoznávať  blízkych, prestala počuť neexistujúce zvuky, začala sa zaujímať o záhradku a o to, čo budú cez deň robiť, znovu zvládala malé domáce práce, dokonca vyšla po schodoch, čo sa nestalo za posledných 10 rokov, celkovo bol jej stav omnoho lepší. Potom jej praskol žalúdočný vred, bola v nemocnici a stav sa znovu zhoršil, teraz znovu dostáva aj homeopatiu a uvidíme čo nás čaká v budúcnosti. Ale to je už iný príbeh.