Možno si poviete prečo homeopatka píše o bolesti zubov keď s boľavými zubami sa predsa chodí k zubárovi. Väčšinou bolia preto, že sú pokazené a to treba odborne ošetriť práve u zubára. Lenže zuby sa tak ako aj iné súčasti tela dajú liečiť aj homeopaticky. Či sa dajú pokazené zuby vyliečiť homeopatiou neviem, nemám s tým skúsenosť, ale viem, že pomocou homeopatie sa dá napríklad zastaviť nadmerná kazivosť zubov. Mám s tým skúsenosť u viacerých detí. Niektorým pomohli bunkové soli v kombinácii Calcarea fluorica + Calcarea phosphorica + Silicea  a u niektorých zabral viac konštitučný liek. Detičky, ktorým sa zúbky kazia hneď ako sa prerežú môžu profitovať z homeopatika Kreosotum.

U dospelých homeopatia pomáha predovšetkým pri bolestiach. Ale tak ako pri všetkých diagnózach a všetkých homeopatikách, aj tu treba vybrať správne homeopatikum podľa špecifických príznakov daných bolestí.

Uvediem zopár príkladov z praxe:

  1. Muž v strednom veku sa sťažuje na bolesť zuba, ktorá začala v noci asi týždeň po zubnom ošetrení. Zubárka kaz odstránila a do zuba dala liečivú vložku. Lenže po týždni sa zub ozval tupou, občas pulzujúcou bolesťou, ktorá bola najhoršia večer a v noci a tiež sa zhoršovala teplými aj studenými nápojmi. Tento muž trpel so svojimi bolesťami sám a nikomu sa nesťažoval. Až keď si to manželka všimla a ponúkla mu pomoc tak súhlasil. Dal si niekoľko dávok lieku Belladonna a bolesť ustúpila. Na druhý deň liek ešte opakoval a potom už nebolo treba lebo bolesť sa stratila úplne. Ozvala sa znovu o mesiac a niekoľko dávok Belladonny ju znovu takmer okamžite zastavilo.

Pre Belladonnu sú typické pulzujúce bolesti, ktoré sa objavia náhle, sú horšie v noci a väčšinou to bývajú zuby na pravej strane. Môže sa tiež pociťovať horúčava alebo mať pocit zápalu.

  1. Mladá žena sa sťažuje na bolesti zubov už niekoľko dní. Každý deň brala 4-5 tabletiek Nurofenu a Paralenu, ktoré ale tie bolesti nevedeli zmierniť. Bolesti sa každý deň stupňovali a keď mi volala, tak plakala od vystreľujúcich bolestí a mala už aj stŕpnutú a necitlivú celú polovicu tváre. K zubárke sa veľmi bála ísť a tak trpela. Odporučila som jej Hypericum a už po druhej dávke cítila ako sa jej to stŕpnutie sťahuje z líca dole. Po 4 hodinách bolesti úplne ustúpili a stŕpnutie sa stratilo. Bolesti sa už nevrátili. Po asi pol roku sa ešte stále bála ísť k zubárke tak som jej odporučila Gelsemium a po týždni sa nielenže objednala k zubárke ale už aj našla odvahu tam ísť a vydržať ošetrenie zopár zubov.

Gelsemium je spoľahlivý liek na strach zo zubára, ktorý nás až paralyzuje. Ide tu o neopodstatnený strach, nie strach kvôli zlej skúsenosti z bolesti.

Hypericum je zase výborný liek na neuralgické bolesti, ktoré vystreľujú a pri ktorých až môže tŕpnuť tvár.

  1. Staršia žena má mostík a posledný zub pod korunkou ju stále dosť bolel. Zubár povedal, že keď sa už ten zub dá von, tak bude musieť vytrhať všetky zuby a bude musieť dať vkladacie. Tomu sa chcela vyhnúť lebo sa bála ako si zvykne na „cudzie zuby“. Bolesť bola horšia keď sa tam dostalo nejaké jedlo. Po podaní Natrum muriaticum bolesť ustúpila do 20 minút čo aj mňa samú prekvapilo rýchlosťou účinku. Odvtedy prešiel asi rok a vždy keď sa bolesť ešte z času načas začne pripomínať, jedna dávka homeopatika ju hneď zastaví.
  2. Mladá slečna sa sťažuje na bolesti zubov, ktoré nie sú pokazené, skôr veľmi citlivé a bolia hlavne keď pije niečo studené, keď sa zubov dotkne jazykom alebo pri jedle alebo keď sa zubov dotkne studeným príborom. V tomto prípade pomohla Staphysagria, po dvoch dňoch sa precitlivenosť zubov stratila a ani sa už znovu neobjavila.
  3. Iným príkladom je ešte bolestivý absces koreňa zuba, ktorý sa nám podarilo vyliečiť liekom Hepar sulfur.

Na záver vám ešte chcem dať tip na homeopatiká, ktoré môžu pomôcť pri bolestiach alebo obtiažnom prerezávaní zubov múdrosti. Najväčším a zároveň liekom prvej voľby je Silicea, použila by som ju vo forme bunkovej soli a často. Iným málo známym ale účinným liekom je Cheiranthus cheiri, hlavne ak sa pri prerezávaní zubov múdrosti objavia problémy s ušami vrátane nedoslýchavosti.

A ak máte problém so zubnou sklovinou, môže vám pomôcť Calcarea fluorica, Fluoric acid alebo Silicea.