Estetický alebo zdravotný problém? Pre mnoho ľudí asi oboje. Zdravotný vtedy ak sú napríklad na chodidle a pri chôdzi bolia. Alebo na rukách sa zadierajú a krvácajú. Estetický nemusím vysvetľovať . Poznáte tie rozprávky s ježibabou, ktorá má bradavicu na nose.

A potom sú tu rady, ktoré mnohým pomohli alebo aspoň o nich počuli, že by mohli pomôcť  – prikladať na bradavice cesnak, banánovú šupku, jablčný ocot, bielu šťavičku z lastovičníka alebo púpavy, ricínový olej zmiešaný so sódou bikarbónou…

Najhoršia  a najbolestnejšia metóda, o ktorej som počula  je asi vypaľovanie bradavíc tekutým dusíkom. Tým viac, že po tejto procedúre sa väčšinou ešte rozmnožia.

V prípade, že všetky tieto pokusy o odstránenie bradavíc zlyhali, je tu ešte iná možnosť ako sa ich natrvalo zbaviť. A veľmi elegantný spôsob, pretože je bezbolestný a trvalý.

Homeopatia nám ponúka dve možnosti ako sa bradavíc zbaviť – terapeutiká (najbežnejšie používané homeopatiká  na daný problém) a potom konštitučný liek. Z mojej skúsenosti je účinnosť daných postupov 50:50, v polovici prípadov stačia terapeutiká a v polovici pomôže až konštitučný liek.

K najbežnejším terapeutikám patria homeopatiká na obrázku, ktoré vyberáme podľa druhu a umiestnenia bradavice a podávame ich v riedení 9CH, 1-2x za deň počas jedného mesiaca.

K nim pridáme ešte homeopatikum Thuja 15CH 1x za týždeň.

bradavice

*Obrázok je z knihy od M. Boiron a A. Payre-Ficot – Homeopatie-rady pro každý den.

A ako je to s konštitučnou liečbou? Tu je zopár príkladov:

  1. Dieťa má problém s bradavicami na rukách, hlavne navrchu ruky. Dosť mu to vadí lebo pri hre si to často o niečo poraní. Chlapček je samostatný, má svoj názor na veci a nenechá si od nikoho rozkazovať. Od malička chce všetko robiť sám a v kolektíve sa vždy stane vodcom. Vždy chce byť v súťažiach najlepší a veľmi zle znáša prehru. Rád podpichuje mladšieho brata a ľahko sa nahnevá. Nebýva často chorý, občas máva nádchu ale rýchlo sa z nej zase vylieči. Dali sme mu Nux vomica a po mesiaci si mama všimla, že zopár bradavíc sa stratilo ale niektoré ešte ostali. Pokračovali sme aj ďalej tým istým liekom a do troch mesiacov nebolo po bradaviciach ani stopy. Akurát si nevšimli kedy zmizla posledná lebo si ich prestali všímať už skôr.
  2. Mladý muž má bradavice na chodidlách a veľmi mu to vadí lebo je športovec a pri behu ho bolia. Vadia mu tiež esteticky. Je na seba nahnevaný, že ich dostal. Veľmi mu záleží na vzhľade ale celkovo je k tomuto problému trochu ľahkovážny. Na základe tohto aj ostatných symptómov dostal homeopatikum Sulfur. Prvý týždeň užívania lieku kontroloval bradavice každý deň ale bolo to bez zmeny, potom na kontrolovanie začal zabúdať a po troch týždňoch zistil, že bradavice sú preč.
  3. Aj v tomto prípade to bol mladý muž, ktorý bol tiež športovec a tiež mal problémy s bradavicami a plesňami na chodidlách. Prišiel na homeopatiu trochu aj zo zvedavosti lebo ho zaujímajú veci medzi nebom a zemou. Povedal, že bradavice sa mu urobili preto lebo málo so sebou pracuje a nevie byť slobodný v mysli. Je samostatný, priateľský, podniká. Podľa celkovej anamnézy dostal Holmium metalicum a po mesiaci Holmium sulfuricum. Už po prvom lieku sa stav kože aj bradavice zlepšovali, druhý liek to dotiahol.
  4. Ďalší zaujímavý prípad je prípad mladej ženy, ktorá mala bradavice na chodidlách a hoci ju neboleli, pokladala to za veľký estetický problém lebo bolo práve leto a na kúpalisku sa chodí veľa s bosými nohami. Mala pocit, že všetci sa jej budú pozerať na chodidlá a trápilo ju čo si o nej pomyslia, že má tie bradavice. Tu som vybrala liek Calcarea carbonica. Bradavice začali miznúť po dvoch týždňoch užívania lieku a posledná zmizla asi o tri mesiace ale tá ju už netrápila, bola rada, keď videla ako sa postupne strácajú.
  5. V tomto prípade mojej kamarátky nešlo primárne o liečbu bradavíc ale mala iné kožné problémy, kvôli ktorým navštívila homeopata. Ten vybral konštitučný liek Embelia ribes a na jej veľkú radosť sa nielenže zlepšila koža ale po nejakom čase si zrazu všimla, že zmizla aj bradavica, ktorej a nevedela zbaviť niekoľko rokov.

HOMEOPATIA je úžasná!