Tento článok bol uverejnený v Homeomagazíne s témou tráviacich ťažkostí. Chcela by som tu uviesť prípad mladej ženy, ktorú trápila histamínová intolerancia. Ale ona mala tých ťažkostí viac. Preto to nebude príbeh vyliečenia histamínovej intolerancie, alebo tetánia, alebo menštruačných problémov, ale ako to už v homeopatii býva, bude to príbeh o nastolení rovnováhy životnej sily, čoho dôsledkom bolo postupné vymiznutie symptómov histamínovej intolerancie aj všetkých ostatných ťažkostí. Pred viac ako rokom prišla za mnou mladá žena, ktorá keď prišla, mala som pocit, že celá miestnosť sa rozsvietila. Bola príjemná a usmiata, vkusne oblečená, pôsobila veľmi milo. Pracovala v administratíve. Prácu popisovala ako nestresovú, ale na druhej strane ju neuspokojovala. Predtým pracovala v obchodnej firme, kde otvárali nové pobočky, mala tam veľa stresu a tam sa jej začali objavovať fyzické ťažkosti, ktoré sa postupne zhoršovali.  Začali sme teda písať zoznam tých ťažkostí.

Histamínová intolerancia. Začalo to ekzémom, mala problémy s chrbticou, zasekávala sa v driekovej časti, mala v tej oblasti stuhnuté svaly a bolesti brucha. Držala diétu, ale problémy ostali bez zmeny. Brucho ju bolieva väčšinou ráno, ale aj počas celého dňa, najviac keď zje niečo nevhodné, ako prihriate jedlo, paradajku a podobne. Keď príde po obede okolo 16.00 hod. z práce tak ju nafukuje a má pocit, že vybuchne. Toto nafúknutie a plynatosť trvajú až kým nejde spať. Brucho je veľké a tvrdé. K ďalším problémom s trávením patrí zápcha. Niekedy má až kŕče, ktoré sa občas zlepšia a občas zhoršia po stolici. Bolesti sú v ľavom dolnom kvadrante brucha, má pocit, že tam má kamene a vyžaruje to do krížov a dole do stehna.

Časté kožné problémy. Žihľavka, svrbenie kože, bez vyrážky. 

Problémy s chrbticou. Stále sa zasekáva svalstvo. Má silné bolesti. Pichá to a vystreľuje hore do lopatky a do prstov na ruke, ukazováky mala necitlivé. Naposledy po tetanickom záchvate jej zmeravela ruka aj noha.

Neurogénna tetánia. Tú považuje za najhorší problém. V noci má panické záchvaty. Zobudí sa po hodine od zaspatia, nemôže sa nadýchnuť, trasie sa. Musí sa poprechádzať, brala na to lieky, ktoré neprinášali veľkú úľavu. Tieto stavy sa objavujú 3-4x do mesiaca. Chodila na jogu, ale po cvičení sa záchvaty zhoršovali, tak musela prestať.

Senná nádcha. Má alergiu na pele. Najhoršie je to v apríli a máji, má pritom problémy s dýchaním.

Menštruačné bolesti. Do 5-6 hodín kým sa nespustí krv rozbolia kĺby, natečú žily, má silné bolesti v nohách, je jej na vracanie a cíti neskutočnú slabosť.

Po spísaní týchto fyzických symptómov som začala zisťovať kde mohla byť príčina všetkých týchto ťažkostí. Príčina väčšinou tkvie v detstve keď sa učíme ako svet funguje a vytvárame si vzorce pre ďalší život.

Táto mladá žena vyrastala bez otca, rodičia sa brali mladí, otec mamu viac menej donútil do sobáša, potom jej zakázal stýkať sa s jej rodičmi, bol ku nej hrubý a nakoniec odišiel. Po rozchode neplatil alimenty, mal dlhy a problémy s alkoholom. Kým boli deti tak k nemu chodievala na návštevy, neskôr s ním kvôli jeho násilnej povahe prerušila kontakt. Keď hovorila o svojom otcovi, nakrátko sa zamyslela, či tie jeho výčiny nemaj súvis s jej tetániou. Povedala, že keď už ide spať a počuje priateľa ako stláča kľučku na dverách, dostane ten tetanický záchvat. Otec často, keď už deti spali, prišiel domov opitý a robil cirkus, vtedy sa ho báli. S mamou má naopak veľmi dobrý vzťah, celá mamina rodina im pomáhala. Problematické bolo akurát obdobie puberty, ktoré popisovala ako rebelantské. Teraz chce všetkým dokázať, že je zodpovedná a žije správne.

Bojí sa samoty, hlavne v tme. Chcela by mať dobrú milujúcu rodinu, svoj dom, záhradu a pokoj. Práca snov by bola učiteľka v materskej škole.

Spýtala som sa jej čo si myslí prečo má tie zdravotné problémy, aký bol spúšťač a povedala, že to bol stres v práci, mali otvoriť novú pobočku firmy a šéf im sľúbil potom dlhšiu dovolenku. Ale keď sa pobočka otvorila, robili 12 hodín denne, aj víkendy a to ju veľmi vyčerpalo. Vtedy sa jej začal tvoriť ekzém, išla na PN a potom sa tam už nevrátila. Mala kvôli tomu výčitky svedomia, že ich v tom nechala samých.

Na základe všetkých informácii som vybrala liek Petunia. Po mesiaci povedala, že necíti žiadnu citeľnú zmenu, len sa dokáže viac sama seba ukľudňovať v tých situáciach paniky.  Toto nebolo to čo som chcela počuť, a preto som sa rozhodla vybrať iný liek. Po druhom lieku sa stav začal prvý mesiac zlepšovať, zlepšenie všetkých symptómov bolo asi o 60%, ale ďalší mesiac už nepriniesol ďalšie zlepšovanie, preto som liek  zmenila znovu. Ten nepriniesol  žiadnu zmenu, okrem toho, že asi o 2 týždne  sa dostavil akútny stav, na ktorý som predpísala akútny liek. Ten zabral okamžite a následne sa začali zlepšovať aj chronické problémy. Posledný vybraný liek bol z tej istej rastlinnej čeľade ako prvý, ktorý som vybrala.

O 3 mesiace neskôr som si na kontrole poznačila toto:

  1. HIT – prestala som to riešiť, jem už aj jedlá, ktoré som predtým nemohla a je to v pohode. Predtým ma z nich aj rozklepalo.
  2. Bolesti a nafukovanie brucha – plynatosť zmizla, občas ma nafúkne, ale nie je to časté. Ráno pred stolicou som mávala kŕč v čreve a to som nemala už riadne dlho. Zápchu nemávam vôbec. Až teraz som si to uvedomila keď sa na to pýtate. J
  3. Kožné problémy – žiadne. Keď som zobrala ten posledný liek, mala som zlú pleť, urobili sa mi lišaje ako som mávala v detstve, ale už je aj to preč.
  4. Tetánia – tá je asi najlepšia zo všetkého. Z toho som najviac prekvapená, sviatky neboli ideálne, rozišla som sa s priateľom, vrátil sa mi do života človek, do ktorého som bola veľmi zamilovaná a zdá sa, že to funguje. Cítim sa podporovaná a cítim sa pri ňom pokojne. Prestala som riešiť všetky problémy a myslím viac na seba. Nemala som už ani jeden záchvat v noci, nerobí mi problém ani tá kľučka. Spánok mám oveľa lepší a tvrdší, nebudím sa už ako voľakedy.
  5. Chrbtica – tá je taká premenlivá, minulý víkend som mala seknutý krk, ale po 2 dňoch to samé prešlo, neriešila som to.
  6. Menštruácia – prišla trochu skôr a trvala kratšie, bolesti sú o 50% menšie, už z nich nejdem zomrieť .
  7. Senná nádcha – tento rok prišla skôr ale mala som iné prejavy, cez deň mi nič nebolo, len večer a v noci sami upchával nos. A bola som dosť zahlienená. Trvalo to asi 2 týždne, nenapadlo ma opakovať si ten liek, dávala som si morskú vodu do nosa a potom to prešlo.
  8. Celkovo sa cítim istejšia v mojej osobnosti, nie som taká váhavá. Mám pocit, že mám čistejšiu hlavu, že aj telo je rozhodnejšie. Nemám toľko pochybností či mám niečo urobiť alebo nie. Rozhodnem sa a je to dobré. Žijem teraz s novým priateľom, odišla som z práce a tento týždeň idem na 3 pohovory do novej práce.

O dalšie 3 mesiace neskôr som sa dozvedela, že má novú prácu kde je spokojná a ďalšiu liečbu nepotrebuje.