O migréne sa popísalo mnoho aj o jej príčinách a aj o liečení. Stále ale stretávam mnoho ľudí, ktorí trpia migrénami pravidelne a často to trvá aj niekoľko rokov. Existuje teda spôsob ako sa migrény zbaviť natrvalo? Existuje. Pozrime sa na zopár inšpirujúcich prípadov:

Mladá žena má silné bolesti hlavy, ktoré sa najprv vyskytovali občas, potom pravidelnejšie každý mesiac a stupňovali sa na raz za týždeň a neskôr už hlava bolela každý deň. Bolesti hlavy začínali ako blesk z jasného neba, niekedy bolelo len pol hlavy, niekedy celá, niekedy zase v zátylku alebo na vrchole hlavy. Bolesti boli tupé alebo bodavé. Povedala, že pri migréne nemá chuť ani žiť tak veľmi trpí, neznáša ani najmenší hluk, potrebuje tmu a spánok. Bola veľmi podráždená keď ju niekto vyrušoval. Stav sa trochu zlepšil ak sa dokázala vyvracať. Zaujímavé bolo, že pri migréne mala pocit, že jej tŕpnu končatiny alebo polovica tela. Na základe týchto a ostatných symptómov som odporučila homeopatikum  Cedron, ktorý je okrem iného známy necitlivosťou tela pri migréne a najväčšou periodicitou zo všetkých homeopatík, ktoré na bolesti hlavy máme. Na kontrole po mesiaci povedala, že po prvej dávke ju viac ako týždeň nebolela hlava a každý deň sa čudovala ako to je možné. Potom si liek opakovala raz za týždeň alebo pri náznaku, že hlava zase začne bolieť a vždy jej to uľavilo. Tiež zmenila prácu aby nemusela chodiť na nočné zmeny a záchvaty bolestí hlavy sa postupne predlžovali na raz za dva týždne, za tri, potom na raz za dva mesiace. Tiež sa výrazne zvýšila úroveň energie. Postupne sa aj pomocou ďalších homeopatík stali bolesti hlavy minulosťou.

Ďalšia klientka trpela bolesťami hlavy od detstva. Tiež to boli migrenózne záchvaty, pri ktorých chcela len spať, v tme a potichu. Teraz sa ich rozhodla liečiť lebo pociťovala aj depresiu. Pri podrobnej analýze sme zistili, že tie bolesti asi súvisia so smrťou jej brata keď boli ešte deti a nemohla žialiť lebo tá téma sa stala v rodine tabu. Najprv sme dali homeopatikum Natrum muriaticum, po ktorom sa výrazne zmiernili bolesti hlavy aj depresie, bolesti sa vyskytovali menej často a neskôr sme ešte použili homeopatikum Natrum phosphoricum, ktoré ďalej pomohlo. V tomto prípade liek súvisel s príčinou. Natrum muriaticum je však jedným z najčastejšie používaných homeoaptík na bolesti hlavy. Symptómy u tohto lieku sú nasledovné: hlava je ako vo zveráku, pocit, že sa roztriešti, pocit malého kladivka na jednom mieste. Bolesti sú prevažne na pravej strane, na spánku, v záhlaví, keď prestane bolieť na jednej strane bolesť sa ihneď objaví na druhej strane. Zhoršenie bolestí býva  ráno pri vstávaní, o 10.00 hod. alebo medzi 10.00 a 15.00 hod. Bolesti môžu byť vyvolané smútkom alebo silnými emóciami alebo potlačením emócii. Je to tiež liek na bolesti hlavy pre zodpovedné, napäté školáčky. Bolesti sú zlepšené studenými obkladmi, tlakom, zavretím očí a človek musí byť v tme. Natrum muriaticum je dobrý liek na periodické bolesti hlavy. Pri migréne sa môžu objaviť zrakové poruchy a zvracanie. Bolesť hlavy pri anémii.

Tretí príbeh bude krátky. Homeopatikum, ktoré pomohlo vyliečiť mnohoročné migrény si klientka našla sama na našom polročnom kurze homeopatie keď sme preberali najdôležitejšie homeopatiká pri bolestiach hlavy. Išlo o Sanguinariu. Bolesti hlavy, pri ktorých pomôže tento liek sú pálivé, búšivé.

Bolesť hlavy začína v pravom ramene alebo na krku a vyžaruje do pravej strany  čela alebo oka. Bolesti  sú horšie cez deň, prichádzajú a odchádzajú zo slnkom. Týmto ľuďom svetlo, hluk, pachy, hlad. Periodické bolesti hlavy. Počas menštruácie. Zlepšené sú spánkom, zvracaním, odchodom plynov alebo grganím alebo keď tlačí hlavu proti niečomu tvrdému. Po tomto lieku táto mladá žena nemala migrénu pol roka, keď ju po čase znovu začínala bolieť hlava, zopakovala si homeopatikum a odvtedy ju už hlava nebolela. Je to asi rok.

Rada by som spomenula ešte jedno homeopatikum, ktoré je  tiež veľmi časté pri bolestiach hlavy. Ide o bolesti hlavy alebo neuralgie, ktoré začínajú v záhlaví, na temene alebo krčnej chrbtici s výraznou stuhnutosťou  a bolesťou krku pri bolestiach hlavy. Pocit akoby bol mozog príliš veľký. Vystreľujúce bolesti, bodanie, akoby bol kolík zabodnutý z krku do temena. Mysľou sa cíti otupelý a zmätený. Hystéria a nespokojnosť pri chronickej bolesti. Všetky tieto bolesti hlavy kde hlavným príznakom je stuhnutosť krčnej chrbtice spoľahlivo zmierni alebo odstráni Cimicifuga. Prípadov kde tento liek urobil zázrak poznám mnoho.

Ako vidno z týchto krátkych prípadov, každá bolesť hlavy alebo migréna sa prejavuje trochu inak a tak pre každého  človeka je vhodné iné špecifické homeopatikum, ktoré mu pomôže zlepšiť kvalitu života a na migrény zabudnúť.