Homeopatia je viac ako 200 rokov stará liečebná metóda a v súčasnosti je rozšírená po celom svete. V Indii je dokonca druhou najpoužívanejšou liečebnou metódou po ayurvéde.

Homeopatia účinkuje tak, že stimuluje prirodzené liečivé schopnosti organizmu pacienta a tým mu pomáha uzdraviť sa. Trvalé výsledky dosahujeme tým, že sa dopátrame až ku koreňu problému a následne odstránime príčinu ochorenia v jeho zdroji. Homeopatiká povzbudia životnú silu, ktorá sa potom dokáže postarať o odstránenie symptómov, ktoré pociťujeme ako chorobu.

Otcom homeopatie je nemecký lekár Samuel Hahnemann a základným princípom je similia similibus curentur, teda podobné sa lieči podobným. Napríklad, liek z cibule dokáže vyliečiť podobné symptómy aké sama cibuľa produkuje (slziace oči, riedky vodnatý výtok z nosa sprevádzané kýchaním). Pri procese premeny rastliny na homeopatikum sa rastlina stáva liečivou a nie „toxickou“.

Na výrobu homeopatík sa používajú prírodné zdroje, najviac rastliny a minerály. Homeopatiká sú bezpečné a nemajú žiadne vedľajšie účinky.

Vo svete existuje mnoho dôkazov a vedeckých štúdií o tom, že homeopatia je účinná. Výsledky týchto dvojito slepých štúdií sú publikované vo vedeckých časopisoch. Takisto existujú klinické štúdie z nemocníc, ktoré potvrdzujú zlepšenie symptómov pacientov po podaní homeopatík. V roku 2013 štúdia v Bristolskej homeopatickej nemocnici dokázala, že 70% zo 6500 pacientov zaznamenalo zlepšenie zdravotného stavu.

Je isté, že homeopatia funguje, ale ako?

Metóda prípravy homeopatík zahŕňa proces mnohých stupňov riedenia so silným pretrepávaním roztoku v každom stupni riedenia. V súčasnosti narastá množstvo dôkazov o tom, že voda je schopná uchovávať, pamätať si informácie o substanciách, s ktorými bola v kontakte.

Napríklad množstvo európskych laboratórií ukazuje, že veľmi vysoké riedenie substancie – histamín, dokáže mať biologicky významný vplyv na biele krvinky, ktoré sa zúčastňujú na reakcii imunitného systému. Francúzsky virológ, držiteľ Nobelovej ceny za rok 2008 v oblasti medicíny Dr. Luc Montagnier, homeopatiu podporuje. V rozhovore, ktorý bol publikovaný vo vedeckom časopise Science Magazine v decembri 2013, profesor Montagnier povedal: „Vysoké riedenia používané v homeopatii sú správne. Vysoké riedenie niečoho nie je nič. Sú to štruktúry vody, ktoré imitujú pôvodné molekuly.“ To znamená, že voda zmení štruktúru molekúl tak, že sa podobajú na molekuly pôvodnej riedenej substancie.